Laptop o mocy najlepiej skonfigurowanego desktopa? Z nowym Zephyrusem to możliwe
Praca przy dużych projektach wymaga wielkiego sprzętu. I nie mówimy tu o gabarytach, lecz o parametrach. Okazuje się, że dziś laptop może zapewnić wydajność desktopa z najwyżej półki. A jeśli wygląda przy tym rewelacyjnie, to zachwyca nawet jednego z twórców "Cyberpunka 2077".
fot. materiały partnera
Jakub Madeła jest absolwentem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wydziale Sztuki Nowych Mediów. Brzmi zawile? Mówiąc wprost, to jeden z utalentowanych specjalistów w branży gamingowej. A konkretnie twórca szkieletów i elementów symulowanych do postaci. Od niemal dekady związany jest z warszawskim studiem CD PROJEKT RED, gdzie pełni funkcję dyrektora technicznego postaci. Na swoim koncie ma pracę m.in. przy kultowych i docenionych przez miliony graczy na całym świecie produkcjach "Wiedźmin 3: Dziki Gon" oraz "Cyberpunk 2077".
Jerzy Galus z wykształcenia jest architektem, a z zamiłowania grafikiem. W branży działa od ponad 12 lat. Od ośmiu jest właścicielem studia VIZ.ART zajmującego się wizualizacjami architektonicznym. Opracował setki komercyjnych oraz prywatnych projektów. Współpracował przy tworzeniu przestrzeni dla największych sklepów, firm oraz inwestorów. Jego prace zostały docenione przez fachowców z Behance, Corona Renderer i All of Architecture. Publikował w mediach branżowych, m.in. "Nowoczesnej Stodole", "Architekturze Wnętrz" czy "WhiteMAD".
Jak nietrudno się domyślić, obaj w pracy potrzebują sprzętu, który sprosta najtrudniejszym zadaniom. Na ich biurkach znajdują się wydajne i dokładnie skonfigurowane komputery stacjonarne. Wśród grafików przyjęło się zresztą mówić, że grafik tworzący na laptopie to nie grafik...
Jakub Madeła zawodowo tworzy szkielety i elementy symulowane do postaci w grach – między innymi Cyberpunku 2077 i Wiedźminie 3. Jak w jego pracy sprawdził się Zephyrus Duo 16?
Jerzy Galus od ponad dekady zajmuje się tworzeniem wizualizacji architektonicznych, w tym tworzeniem przestrzeni dla największych sklepów, firm i inwestorów. Przetestował on możliwości Zephyrusa Duo 16 pod kątem swojej działalności zawodowej.
Zephyrus Duo 16 posiada dwa różniące się mocą zasilacze. W zestawie otrzymujemy duży, standardowy oraz mniejszy ze złączem USB-C – idealny do podróży.
Przetestowałem zasilacze w oficjalnym benchmarku Corony i w trybie Turbo. Z większym zasilaczem zajęło to 1 min. i 38 s, a z mniejszym niespełna 20 s dłużej. Moim zdaniem to bardzo dobry wynik – powiedział Jerzy Galus
Wyzwanie temu hasłu postanowił rzucić ASUS Republic of Gamers i obu profesjonalistów zaprosił do przetestowania nowego laptopa ROG Zephyrus Duo 16 . – Ostatni raz z komputera przenośnego korzystałem jeszcze w trakcie studiów, a więc dobrych parę lat temu. Byłem ciekaw, czy laptop może zaoferować mi podobny komfort pracy, co pecet – przyznaje Jakub Madeła. Sprawdźmy!
Jeden sprzęt, dwa monitory
ROG Zephyrus Duo to flagowy laptop gamingowy tajwańskiego producenta. Po raz pierwszy do sprzedaży trafił w 2020 r. Teraz na rynku zadebiutowała jego odświeżona wersja. Laptop zachowuje wszystkie najlepsze cechy swojego starszego rodzeństwa, ale idzie jeszcze dalej w kwestii innowacyjności, wydajności i komfortu pracy dla użytkownika.
To, że mamy do czynienia z wyjątkowym sprzętem, zapowiada już jego designerskie opakowanie.
– Wszystko w tym urządzeniu jest dopracowane w najmniejszym szczególne, włączając nawet pudełko. Twórcy postarali się, aby jego otwarcie podkreślało najbardziej charakterystyczny element laptopa – mówi pracownik studia CD PROJEKT RED.
Tym elementem jest oczywiście znajdujący się nad klawiaturą drugi, 14-calowy ekran dotykowy. Główny ekran ma rozmiar 16 cali oraz proporcje 16:10.
– To nowatorskie rozwiązanie, niespotykane w innych tego typu urządzeniach. Według producenta wyświetlacz docelowo przeznaczony jest do ułatwień w grach i streamie, ale zapewniam, że może znaleźć zastosowanie też w pracy kreatywnej – przyznaje Jerzy Galus.
Posiadanie drugiego monitora dla każdego grafika to podstawa. Jakub i Jerzy również szybko znaleźli dla niego konkretne zastosowanie.
– Wykorzystałem dodatkowy ekran, powiększając obszar roboczy. Na górnym monitorze widziałem model, a na dolnym dodatkowe edytory. Na drugim mogłem zmieniać krzywe animacyjne czy atrybuty modeli – opisuje Jakub Madeła.
– Komputer posiada tak ogromną moc, że spokojnie poradził sobie nawet z bardzo ciężkimi i wymagającymi plikami. Dla Zephyrusa nawet największe pliki nie stanowiły problemu – ocenił Jakub.
– Główny test przeprowadziłem na swoim codziennym setupie, czyli w tandemie 3ds Max 2023 i Chaos Corona 8. Laptop przez cały czas radził sobie wyśmienicie i nawet na chwilę nie dostał "czkawki" – stwierdził Jerzy Galus.
Gdybym podłączył do Zephyrusa dodatkowy, zewnętrzny monitor, bo na co dzień pracuję z trzema, to mógłbym śmiało pożegnać mojego peceta. Zrobiłbym więcej miejsca na biurku i zyskał nowe, podstawowe narzędzie pracy – nie krył uznania Jakub Madeła.
– Zephyrus udowodnia, że w laptopie o niewielkich wymiarach może drzemać wielka moc. Uwalnia nasz potencjał i niemal całkowicie niweluje kompromisy - ocenia Jerzy Galus.
Laptop wyposażony jest w bezkonkurencyjną matrycę Nebula HDR. 16-calowy panel IPS posiada 512 niezależnych stref wygaszania opartych na technologii miniLED. Gwarantuje to nie tylko idealną czerń, ale również wyjątkowo wysoką jasność ponad 1000 nit. Co ważne, parametry obu ekranów można ustawiać niezależnie od siebie.
– Wierne odwzorowanie kolorów bardzo przydaje się w niuansach podczas budowania shaderów przy przygotowywaniu wizualizacji, a także ich późniejszej obróbce i postprodukcji. Mniejszy wyświetlacz to również świetne rozwiązanie, korzystałem na nim głównie z nodów material editora i eksploratora warstw – podkreśla architekt.
Szybkość i wydajność pracy
Sercem laptopa ROG Zephyrus Duo 16 jest procesor AMD Ryzen 9 6900HX. Wspierają go 32 GB pamięci RAM DDR5 (rozszerzalnej do 64 GB), 2 TB superszybkiego dysku SSD PCIe 4.0. oraz karta graficzna GeForce RTX 3080Ti.
Jak takie połączenie sprawdza się podczas pracy z najbardziej wymagającymi zadaniami w specjalistycznych programach? Oddajemy głos profesjonalistom.
– Komputer posiada tak ogromną moc, że spokojnie poradził sobie nawet z bardzo ciężkimi i wymagającymi plikami. W grafice 3D im gęstsza siatka modelu, im więcej poligonów, tym model jest dokładniejszy i bardziej obciąża maszynę. Dla Zephyrusa nawet największe pliki nie stanowiły problemu. Praca przy nich była przyjemnością. Laptop jest wydajny do tego stopnia, że gdy po raz pierwszy skorzystałem z kilku funkcji programu Autodesk Maya, myślałem, że źle kliknąłem i ich nie uruchomiłem, bo wykonały się tak szybko – dzieli się wrażeniami Jakub.
I dodaje: – Sprawdziłem go też w pracy z innym programem do tworzenia grafik 3D - Blenderem - oraz rendererem Cycles i również działał rekordowo szybko. W porównaniu z moim prywatnym, czteroletnim komputerem stacjonarnym był niemal trzykrotnie lepszy – podkreśla.
ASUS ROG Zephyrus Duo 16 bez problemów poradził sobie również z tworzeniem skomplikowanych wizualizacji i projektów architektonicznych.
– Główny test przeprowadziłem na swoim codziennym setupie, czyli w tandemie 3ds Max 2023 i Chaos Corona 8. Laptop przez cały czas radził sobie wyśmienicie i nawet na chwilę nie dostał "czkawki". Działanie w środowisku 3ds Maxa, dzięki bardzo mocnemu hardware’owi, jest niezwykle płynne. W przypadku Chaos Corony, czyli pracy w material editorze, renderze interaktywnym, przy testowaniu świateł, kompozycji ujęć, ustawianiu głębi ostrości oraz wielu innych aspektach mających wpływ na finalną percepcję wizualizacji, laptop też poradził sobie znakomicie – zaznacza Jerzy Galus.
Komfort bez względu na warunki
Tak ogromna moc obliczeniowa wymaga odpowiedniego chłodzenia. I tutaj też Zephyrus Duo 16 nie ma sobie równych. Zastosowany w tym modelu proces chłodzenia ciekłym metalem od Thermal Grizzly oraz system wentylatorów Arc Flow sprawiają, że komputer nawet przy pełnym obciążaniu pozostaje wydajny, nie przegrzewa się i pracuje cicho.
Warto też podkreślić, że laptop posiada dwa różniące się mocą zasilacze. W zestawie otrzymujemy duży, standardowy oraz mniejszy ze złączem USB-C, który idealnie sprawdzi się np. w podróży.
– Na początku wydawało mi się, że różnica w renderowaniu na mniejszym zasilaczu będzie mocno widoczna i nie obędzie się bez zabierania jego większego odpowiednika. Byłem jednak w błędzie. Przetestowałem zasilacze w oficjalnym benchmarku Corony i w trybie Turbo. Z większym zasilaczem zajęło to 1 min. i 38 s, a z mniejszym niespełna 20 s dłużej. Moim zdaniem to bardzo dobry wynik – zauważa właściciel studia VIZ.ART.
Komfort pracy w każdych warunkach zapewnia także podświetlana klawiatura oraz ergonomiczny i precyzyjny touchpad. Sprzęt posiada również dużą liczbę złącz, m.in. HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 2 typu A i C oraz Combo Audio Jack, co daje możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń i jeszcze bardziej zwiększa jego możliwości.
Czapki z głów przed inżynierami
Werdykt może być zatem tylko jeden: laptop Zephyrus Duo to sprzęt do zadań specjalnych. Stworzony, by pomagać w pracy największym profesjonalistom.
– Zephyrus udowodnia, że w laptopie o niewielkich wymiarach może drzemać wielka moc. Uwalnia nasz potencjał i niemal całkowicie niweluje kompromisy. Sprzęt jest lekki, bardzo ładnie wykończony, a dwa wyświetlacze, których próżno szukać u konkurencji, oprócz wyróżniania się z tłumu, pozwalają na nietuzinkowe zastosowania – podsumowuje Jerzy Galus.
– Laptop posiada ogromną moc obliczeniową, fantastyczny design oraz bardzo dobrą ergonomię pracy. Jego testowanie było niesamowitą przyjemnością. Gdybym podłączył do niego dodatkowy, zewnętrzny monitor, bo na co dzień pracuję z trzema, to mógłbym śmiało pożegnać mojego peceta. Zrobiłbym więcej miejsca na biurku i zyskał nowe, podstawowe narzędzie pracy. Chapeau bas, Asusie! – nie kryje uznania Jakub Madeła.