< progress... >
ROZSZERZ HORYZONTY
Udostępnij Twitnij

ROG ZEPHYRUS DUO 15

Rozszerz swoje horyzonty w zakresie pracy kreatywnej i gamingu, korzystając z rewolucyjnego Laptopa Zephyrus Duo 15 wyposażonego w dodatkowy ekran ROG ScreenPad Plus.

fot. materiały partnera

Udostępnij Twitnij

Do pracy i do gier, czyli jak ogień z wodą łączy Patryk Brzozowski z kanału Kameralnie

Autor < Julian Grabowski >

Łączenie ze sobą skrajności – tak można w skrócie opisać sposób, w jaki swoją pracę i hobby, z wykorzystaniem w nich odpowiedniego sprzętu, wykonuje założyciel i prowadzący popularnego kanału na YouTube – Kameralnie – który przetestował nową wersję ROG Zephyrus Duo.

fot. materiały partnera

Większość użytkowników komputerów stacjonarnych korzysta jedynie z kilku, kilkunastu procent możliwości swojego sprzętu, zazwyczaj zaprzęgając go do tak "wymagających" zadań jak korzystanie z edytora tekstu, oglądnie zdjęć z wakacji i przeglądanie internetu. Dla nich moc obliczeniowa, wyjątkowe podzespoły i innowacyjne rozwiązania nie są do niczego potrzebne – przy zakupie liczy się zazwyczaj głównie dobry stosunek ceny do jakości.

Na drugim krańcu są jednak profesjonaliści, którzy potrzebują, aby nawet przenośny komputer dawał swobodę pracy w bardziej wymagających warunkach. Jedną z takich osób jest Patryk Brzozowski, project manager, influencer, youtuber i zapalony gracz. Miał on możliwość przetestowania Zephyrusa Duo 16 i podzielenia się opinią na temat możliwości wykorzystania tego urządzenia w swoim fachu.

Początki, czyli sprzęt bywał kulą u nogi

Patryk Brzozowski prowadzi kanał Kameralnie od wielu lat, jego najstarsze filmy datowane są na 2014 r. Od samego początku działalności zmieniło się wiele, ale tematyka kanału nadal spinana jest przez wątek przewodni – samochody. Od samego początku Patryk przeprowadzał wywiady z twórcami internetowymi właśnie w samochodzie – 8 lat temu był najpewniej jednym z pionierów takiej działalności w Polsce – a w ostatnich latach to właśnie auta, a nie ludzie, stali się bohaterami jego filmów.

– Niedługo minie dekada, od kiedy zajmuję się, nazwijmy to, robieniem filmów. Można więc powiedzieć, że wśród youtuberów jestem trochę dinozaurem. Zaczynałem od wywiadów w samochodzie, chociaż nie miałem wielkich możliwości pod względem sprzętowym, finansowym czy chociażby kontaktów w branży – opowiada Patryk. – Nigdy nie nazywałem się ekspertem od samochodów, ale zawsze lubiłem motoryzację. Towarzyszyła mi od początku kanału, więc z czasem bardzo płynnie przeszedłem właśnie do pokazywania ciekawych aut. Wszystko zaczyna się od zajawki, profesjonalizacja przyszła z czasem – dodaje.

Patryk Brzozowski, z racji swojego imponującego stażu na polskiej scenie YouTube’a, mógł od środka przyglądać się temu, jak zmieniała się profesjonalizacja pracy, a przede wszystkim świadomość tego, jaki sprzęt jest potrzebny, aby ułatwić pracę w terenie. – Sprzęt od początku był bardzo ważny, ale niewiele osób nim dysponowało, a nawet nie miało świadomości, czego potrzebują i jakiego sprzętu im brakuje. Ja zaczynałem od prostej kamerki sportowej z dwoma mikrofonami krawatowymi przyklejonymi na taśmę do kokpitu samochodu, a filmy montowałem na zwyczajnym domowym pececie – mówi Patryk.

Największym problemem takiego rozwiązania rzeczy był brak możliwości wygodnej pracy w terenie, a więc także brak pełnej i szybkiej kontroli nad nagranym materiałem. – Korzystałem z komputera stacjonarnego, więc o mobilności mowy nie było. A szkoda, bo wiele nagrań odbywało się daleko od domu, więc przenośny komputer bardzo by się przydał, aby sprawdzić, czy materiał został nagrany dobrze, czy ścieżka dźwiękowa została zapisana. Trzeba mieć możliwość sprawdzenia wszystkiego na miejscu, początkowo było duże ryzyko popełnienia kosztownego błędu – opowiada Brzozowski.

Biznes, profesjonalizacja i… komputer do gier

Najwięcej zmieniło się, nie tylko w karierze Patryka, ale również w tematyce kanału Kameralnie, wtedy, gdy zapadła decyzja o nagrywaniu materiałów o samochodach. – Na tamtym etapie nie chciałem już kontynuować nagrywania wywiadów, skupiłem się na autach, co dało mi dużo więcej swobody, bo cały materiał mogłem nagrać sam. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, jak bardzo kluczowy okaże się wtedy sprzęt – tłumaczy.

– Z czasem z nagrywania w pojedynkę przeszedłem do pracy w grupie, tworzyliśmy filmy w trójkę, zwiększała się także liczba sprzętu i skomplikowanie procesu nagrywania. Dziś korzystam z dwóch, trzech kamer, wielu kamerek sportowych, lepszych mikrofonów, gimbala, z czasem zaczęliśmy nagrywać wideo z 4K, z szybkością 60 klatek na sekundę. Wiadomo, że do takiej pracy nie byłem w stanie wykorzystywać zwykłego laptopa – tłumaczy.

Połączenie pracy zawodowej z pasją do gier komputerowych nie jest czymś oczywistym, ale w przypadku działalności Patryka okazało się wyjątkowo uzupełniać. – Nie miałem z tym jednak problemu, ponieważ… od zawsze dużo grałem na komputerze stacjonarnym. Wiadomo, że do tego potrzeba najmocniejszego sprzętu, co pozwoliło mi bez najmniejszego problemu montować na nim filmy w największej rozdzielczości i renderować je bez większych kłopotów. A przy regularnej produkcji filmów czas jest kluczowy, bo jeżeli fani kanału oczekują debiutu filmu na przykład o godzinie 16 – musisz to dowieźć, bez opóźnień – opowiada.

Kombajn do gier, mobilny laptop do pracy w terenie – a najlepiej dwa w jednym

W sytuacji Patryka Brzozowskiego sprzeczność jest oczywista: niezbędny jest mobilny sprzęt, pozwalający sprawnie zarządzać pracą na planie filmowym w terenie, ale również bardzo mocny komputer, który poradzi sobie z najnowszymi grami uruchamianymi w najwyższej jakości. Po testach ROG Zephyrus Duo 16 , podczas których Patryk zarówno grał, jak i montował wideo, zapytaliśmy go o wrażenia.

– Już po przeczytaniu specyfikacji tego laptopa i pierwszych godzinach użytkowania było dla mnie jasne, że to sprzęt nawet za mocny jak na moje i tak wygórowane potrzeby. W tym estetycznie opakowanym i zaskakująco smukłym sprzęcie zamknięto podzespoły lepsze niż w moim komputerze stacjonarnym – dofinansowanym i przygotowanym do najbardziej wymagających zadań – relacjonuje Patryk. – Wystarczyło kilka dni z Zephyrusem Duo 16, abym bardzo poważnie zaczął zastanawiać się nad upgrade’em swojego komputera. Prawdą jest, że taki model spełniłby absolutnie wszystkie moje wymagania, i to na kilka kolejnych lat – dodał.

Poza bardzo mocną konfiguracja podzespołów model ten wyróżnia się dodatkowym ekranem ScreenPad Plus, który można obsługiwać dotykowo. Pełni on takie same funkcje jak drugi ekran, który większość twórców podłącza do swojego laptopa podczas pracy, ale zapewnia niedostępną dla innych zestawów mobilność, bo ta funkcja jest z nami wszędzie tam, gdzie zabierzemy Zephyrusa Duo. – Podczas montażu wideo na tym laptopie bardzo wygodne jest przerzucenie paska osi czasu na ten dodatkowy ekran, bo za pomocą dotyku jestem w stanie operować nim szybciej i precyzyjniej. A coraz częściej także gry wykorzystują drugi ekran, wtedy można wyświetlać na nim np. statystyki czy inne informacje, więc nie mogę się doczekać sprawdzenia takiej funkcji! – dodał.

– Na maszynie ASUS-a miałem okazję pograć w Dying Light 2 i wielkie wrażenie zrobiła na mnie jakość ekranu – jasność wyświetlacza, kolory oraz przede wszystkim odświeżanie są naprawdę imponujące. Od razu wiedziałem, że czas na upgrade mojego 27-calowego ekranu, na którym gram na co dzień – opowiada Patryk Brzozowski.

Moc najlepszych komputerów stacjonarnych i mobilność typowych notebooków, komputer dla graczy, ale i dla profesjonalistów, przenośny laptop gamingowy, ale dający możliwość pracy na dwóch ekranach – ROG Zephyrus Duo 16 to prawdziwe połączenie wody i ognia.

Udostępnij Twitnij

Najlepsza jakość dla graczy i profesjonalistów

Autor < Krzysztof Mirończuk >

Najpierw wymagające zadania w pracy, a potem równie wielkie wymagania w czasie wolnym? To dzień z "życia" komputera należącego do profesjonalisty, który nie rozstaje się ze swoim sprzętem także wtedy, gdy wychodzi z biura. O ile w ogóle wychodzi, bo praca zdalna jest już standardem, szczególnie w branżach kreatywnych i IT. Do tego potrzeba sprzętu, który sprosta najtrudniejszym zadaniom.

fot. Materiał klienta

Kiedy zajrzymy na portale z ofertami pracy dla specjalistów z branży IT czy branż kreatywnych, dopisek "praca zdalna" lub "praca hybrydowa" znajdziemy w większości ogłoszeń. I chociaż kolejna fala pandemii przygasa, nie ma już mowy o powrocie do wcześniejszego modelu pracy w biurze i odpoczynku w domu.

Jednocześnie czas na pracę i rozrywkę zlewa się w jedno, dlatego niemałym wyzwaniem jest taka organizacja życia, by nie spędzać nad zawodowymi projektami więcej godzin niż potrzeba. Bo człowiek musi przecież odpocząć, przespać się, coś zjeść i – w końcu – trochę pograć…

Sposób na trudne kompromisy

Kiedy wychodzenie z pracy sprowadza się do zmiany zawartości ekranu komputera, oczywistym jest, że ten komputer powinien być wyjątkowy. Niestety, często domowe sprzęty, które stały się w czasie epidemii również sprzętem do pracy, wymuszają pójście na kompromis – mobilność kontra wydajność, duży ekran i mocne podzespoły kontra lekkość i uniwersalność.

Na przykład – jak często zżymasz się, że masz do dyspozycji za małą powierzchnię ekranu i marzysz o drugim monitorze, który w biurze był zawsze pod ręką, a w domu nie ma na niego miejsca? Albo kiedy zbyt mała moc laptopa ogranicza twoją kreatywność, zmuszając cię do pracy w niskiej rozdzielczości na dużych plikach video czy graficznych, bo tylko w takich ustawieniach twój komputer jest w stanie "pociągnąć" projekt?

Przychodzi więc ten moment, kiedy – po dwóch latach pracy zdalnej – decydujesz się na wymianę sprzętu na taki, który będzie ci w pracy pomagał, a nie cię ograniczał. Opcji jest oczywiście wiele, ale – jak się dobrze rozejrzysz na rynku – okaże się, że te najlepsze to zaledwie kilka propozycji.

W tym jedna zupełnie wyjątkowa.

Kiedy ASUS pokazał światu w 2019 roku ZenBook Pro Duo, rozpoczęła się nowa era w projektowaniu komputerów przenośnych. Inni producenci próbowali iść za wyznaczonym przykładem, ale nie widać na razie ich większych sukcesów. Na tym rynku nie ma więc właściwie konkurencji, co każe zwrócić tym większą uwagę na nowego ROG Zephyrus Duo 16 , kolejną wersję flagowego laptopa ASUS z dwoma ekranami. Został on stworzony specjalnie dla graczy i profesjonalnych twórców.

Dwuekranowy potwór

Dwa ekrany laptopa Zephyrus Duo 16 to wygoda, którą docenią szczególnie ci, którzy kiedyś pracowali na dwóch monitorach, a teraz muszą zmieścić wszystko na 14 czy 15 calach laptopa. Wybór ASUS-a pozwala na znacznie więcej, bo obok 16 cali wyświetlacza mamy do dyspozycji dodatkowy ekran, którego powierzchnia to połowa głównego ekranu. ScreenPad Plus ma 14-calową przekątną, panel IPS i rozdzielczość 3840 x 1100px.

A to już coś – można tam przeciągnąć dowolne okno, na przykład timeline sekwencji programu do edycji video, narzędzia aplikacji do obróbki obrazu, podgląd czatu czy cokolwiek, co dobrze jest mieć "pod ręką" podczas pracy. Koniec z ciągłym przełączaniem między oknami.

Gdy pokrywa laptopa jest podnoszona, dodatkowy ekran automatycznie unosi się do góry i ustawia się pod kątem 13 stopni, który według ASUS-a jest idealny dla maksymalnej ergonomii i przepływu powietrza. Jest wyposażony w czterokierunkowy zawias, który pozwala na płynne przesuwanie mniejszego ekranu podczas otwierania. Po pełnym otwarciu dwa ekrany idealnie pasują do siebie, tworząc niemal bezramkowe połączenie wizualne. Takie, które nie rozprasza i pozwala skupić się na pracy.

Główny, 16-calowy ekran oferowany jest w dwóch opcjach. Pierwsza to ROG Nebula HDR MiniLED, QHD 165 Hz. Druga to zupełnie nowatorskie rozwiązanie, czyli wyświetlacz Duo-Spec, który może pracować w dwóch trybach – w rozdzielczości 4K i odświeżaniem 120 Hz, co jest konfiguracją natywną tego panelu oraz – w rozdzielczości Full HD i odświeżaniem 240 Hz.

Dlaczego twórcy docenią takie rozwiązanie? Dzięki niemu w pracy możemy korzystać z ultra wysokiej rozdzielczości przy bardzo wysokim odświeżaniu, a w grach wykorzystujemy, co prawda, niższą rozdzielczość (o ile można tak nazwać Full HD), ale za to mamy kosmiczne odświeżanie.

Oznacza to, że można edytować video czy zdjęcia, oglądać filmy lub przeglądać internet w najwyższej rozdzielczości, a następnie przełączyć się na 1080p, aby uzyskać najbardziej płynny ruch np. podczas gry. To idealne połączenie dla kogoś, kto potrzebuje sprzętu do obu rodzajów zastosowań.

W środku bije serce komputera, czyli procesor AMD Ryzen 6980 HX, który oferuje 8 rdzeni, 16 wątków i prędkość w trybie boost do 5 GHz. Do tego aż 4 TB na dane, filmy czy gry. Znów można mówić o kosmicznej prędkości i pojemności, które wreszcie nie ograniczają pracy. I rozrywki.

Kiedy coś takiego stoi na biurku, masz wrażenie, że słyszysz jednak ciche warczenie bestii, która ma ochotę rzucić się na ciebie… Dlatego szybko siadasz do pracy lub odpalasz mocną grę – niech bestia zajmie się tym, do czego została stworzona.

Do pracy…

Wspomniany już procesor AMD Ryzen 9 6989HX wspierany jest przez kartę graficzną NVIDIA®GeForce RTX™ 3080 Ti (w wersjach RX i RS).

Ekran Duo-Spec daje niespotykane dotąd możliwości uniwersalnego wykorzystania laptopa, w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy – super rozdzielczości czy super odświeżania.

Dla profesjonalistów, szczególnie tych pracujących z obrazem, istotny będzie współczynnik kontrastu 100 000:1 i jasność szczytowa 1100 nitów, czyli niemal dwukrotnie większa niż najczęściej spotykana w laptopach. Do tego mamy 100-procentowe pokrycie przestrzeni barw DCI-P3. Komputer dostarczany jest z kalibracją kolorów Pantone.

Z kolei osobom, które pracują nad obrazami czy zajmują się koloryzacją video, do gustu przypadnie dość niespotykana funkcja, jaką oferuje ASUS w tym laptopie w wersji ekranu w technologii MiniLED 165 Hz. Mianowicie istnieje tu możliwość przełączenia wszystkich stref MiniLED tak, żeby pracowały jako jedna. Kiedy tak zrobimy, tracimy co prawda dodatkowy kontrast, ale zyskujemy dokładność dzięki ujednoliceniu całości obrazu przy edycji. To nieco skomplikowane i istotne raczej jedynie dla pełnych profesjonalistów, dlatego tutaj tylko wyjaśnijmy, że bez tego rozwiązania edycja części obrazu sprawia, że staje się ona ciemniejsza lub jaśniejsza od innych i zmienia się odwzorowanie kolorów, co ma wpływ na podgląd całości. To koszmar dla twórców, chociaż zwykłemu użytkownikowi może wydać się zupełnie nieistotne.

Wróćmy więc do tego, co istotne jest dla każdego twórcy, dla którego laptop to centrum jego zawodowego świata. Mamy tu pamięć RAM 32 GB z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Komunikacja ze światem zewnętrznym to zestaw portów, w tym dwa USB typu C 3.2 i dwa USB 3.2 drugiej generacji, HDMI 2.1, gniazdo audio i czytnik kart mikroSD. Kamera na podczerwień pozwala na odblokowywanie komputera przez Windows Hello nawet w bardzo słabym oświetleniu. Połączenie z internetem to wejście LAN i karta obsługująca Wi-Fi 6E. Warto w tym miejscu dodać, że złącze LAN może pracować w trybie 2,5G, dzięki czemu praca na dużych plikach (np. video czy projektach graficznych 3D) w lokalnej sieci staje się dużo łatwiejsza.

…i do zabawy

ASUS ROG Zephyrus DUO 16 jest już określany jako najpotężniejszy laptop gamingowy na świecie. Skrót ROG (Republic Of Gamers) do czegoś przecież zobowiązuje. Megawydajny procesor AMD oraz topowa karta graficzna NVIDIA RTX sprawiają, że nie ma gry, która nie działałaby tu na najwyższych ustawieniach.

Republic of Gamers to marka stworzona przez firmę ASUS dla najbardziej wymagających twórców i graczy. To najbardziej innowacyjny i najbardziej wydajny sprzęt, który doceniają szczególnie ci klienci, którzy lubią wyciskać z maszyny 110 procent normy.

Laptopy całej tegorocznej linii ROG mają przełącznik MUX, który umożliwia bezpośrednie korzystanie z trybu GPU w grach, co pozwala na zmniejszenie opóźnień i jeszcze większą wydajność. Możemy więc cieszyć się pełnią rozrywki na poziomie, o jakim myśleli jej twórcy. Znów – bez kompromisowych rozwiązań.

Zawsze z tobą

Laptopy to sprzęt mobilny – powstały po to, żeby być zawsze pod ręką i w niczym nie ograniczać właściciela. Wymiary Duo 16 to 35,5 x 26,6 x 2,05 cm. Waży tylko 2,6 kg, i chociaż nie jest to najmniej wśród laptopów w tych rozmiarach, to, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przecież to dwa ekrany, system zawiasów i pełny zestaw portów, waga ta okaże się więcej niż akceptowalna.

Warto zwrócić przy tym uwagę na to, że to 16-calowy ekran mieszczący się w rozmiarach 15-calowego laptopa dzięki supersmukłym ramkom wokół panelu.

Bateria o pojemności 90 Wh wspiera szybkie ładownie, dzięki czemu do połowy pojemności napełnia się w 30 minut. Kolejny punkt na plus do mobilności.

Pracuj i graj

Niezależnie od tego, czy pracujesz nad grafiką, video, programujesz czy wykonujesz inne wymagające prace – ROG Zephyrus Duo 16 jest świetnym wyborem.

Niezależnie od tego w jakie grasz gry – ROG Zephyrus Duo 16 jest świetnym wyborem.

Ten komputer niczym nie ogranicza cię w pracy i zabawie – w tym przypadku mobilność idzie w parze z wydajnością.

No i ten podwójny ekran…

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.